Podstawowe cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Korzyści z posiadania oczyszczacza powietrza w domu są oczywiste: usuwa zanieczyszczenia i alergeny z powietrza, którym oddychamy. To nie tylko poprawia nasze środowisko wewnętrzne, ale może również mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów oczyszczaczy powietrza i określenie, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, może być trudne. Istnieje mnóstwo funkcji, ustawień i technologii, które są dostarczane z tymi urządzeniami. Które z nich są niezbędne? Które nie są tak ważne? Rzućmy okiem na 3 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza.

Czy urządzenie, które bierzesz pod uwagę, posiada lampę UV?

Światło ultrafioletowe ma wiele korzyści. Wykazano, że niszczy bakterie i wirusy, co z pewnością może pomóc w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach. Światło UV może również pomóc w rozkładaniu niektórych zapachów. Oczyszczacz powietrza z lampą UV może być doskonałym wyborem dla tych, którzy mają problem z pleśnią, ponieważ może pomóc w zabiciu tych konkretnych mikrobów. Jednak światło UV może mieć również szkodliwe działanie.

Światło UV może uszkodzić tkaniny i inne materiały, co może nie być pożądane w Twoim domu. Światło UV może powodować uszkodzenia oczu i oparzenia skóry, dlatego ważne jest, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na światło. Ponadto, światło UV może tworzyć formę zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń. To zanieczyszczenie UV może szkodzić ludziom i zwierzętom, zwłaszcza małym dzieciom i zwierzętom, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach.

Czy filtr HEPA posiada certyfikat?

Filtr HEPA jest najbardziej istotną częścią oczyszczacza powietrza. Jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, bakterii i zapachów w powietrzu, zapobiegając ich wdychaniu przez ludzi. Oczyszczacz powietrza z certyfikowanym filtrem HEPA prawdopodobnie będzie skuteczny w usuwaniu niezwykle małych cząsteczek z powietrza. Najpopularniejszym typem filtra HEPA jest filtr elektrostatyczny. Tego typu filtry HEPA przeczesują powietrze i zbierają cząsteczki, gdy przechodzą przez filtr. Oczyszczacz powietrza z certyfikowanym filtrem HEPA będzie miał etykietę na urządzeniu, która wskazuje, że jest on certyfikowany przez organizację zewnętrzną. Gwarantuje to, że urządzenie zostało przetestowane w celu zapewnienia, że spełnia standardy branży oczyszczania powietrza.