Akrobatyka: piękny, lecz bardzo wymagający sport

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dyscypliny akrobatyczne zostały włączone do sportu i fitnessu na całym świecie. Parkour, dyscyplina, która powstała we Francji w latach 2000, jest jednym z przykładów sportu akrobatycznego. Gimnastyka, wspinaczka i inne sporty wymagające złożonych ruchów ciała to także formy akrobatyki. Choć akrobatyka jest starożytną formą sztuki, jest tak samo aktualna i ekscytująca jak zawsze. Istotą akrobatyki jest zrobienie czegoś, co wydaje się niemożliwe, i uczynienie tego możliwym. Gdziekolwiek istnieją ludzie, tam jest miejsce dla akrobatów.

Akrobaci w średniowieczu

W średniowieczu akrobatyka nie była uważana za poważną formę sztuki. Uważa się, że pierwszy cyrk powstał między X a XII wiekiem w Imperium Perskim. Słowo "cyrk" pochodzi od łacińskiego "circus" (co oznacza koło) i oznacza miejsce, w którym odbywają się walki akrobatyczne. W średniowieczu akrobaci byli przeważnie żebrakami lub dziećmi. Królowie, władcy i ludzie zamożni wykorzystywali akrobatów i żonglerów do wyśmiewania i obrażania swoich wrogów.

Współczesna akrobatyka: Od Cirque du Soleil do akrobatyki ulicznej

Jednym z najsłynniejszych przedstawień akrobatycznych naszych czasów jest Cirque du Soleil, kanadyjska grupa cyrkowa założona w 1984 roku. Cirque du Soleil słynie z widowiskowych pokazów akrobatyki, gimnastyki i pływania artystycznego. Firma zatrudnia w sumie ponad 4000 artystów z wielu krajów świata. Cirque du Soleil działa w Izraelu od 25 lat i zdobył wiele nagród za swoje wyjątkowe i innowacyjne przedstawienia, które co roku przyciągają miliony widzów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci do branży pokazów akrobatycznych dołączyły także inne wielkie cyrki: Ringling Bros. and Barnum & Bailey, Disney on Ice, Blue Man Group oraz przedstawienia na Broadwayu, takie jak Koty, Król Lew i Upiór w Operze, to przykłady tego, jak pokazy akrobatyczne przeniknęły do głównego nurtu rozrywki w XXI wieku.